Ородопа socchari Boj. - бананова міль

Рослини-живителі, шкодочинність

Бананова міль - широкий поліфаг. Рослинами-живителями є: драцена де- ремська, драце­на облямована, банан культурний.

Бананова міль може пошкоджува­ти багато видів оранжерейних та квітково-декоративних рослин з таких ро­дів: альпінія, бегонія, бугенвілія, діффенбахія, молочай, геліконія, фікус, маранта, філодендрон, а також овочеві культури зокрема: пе­рець, баклажан. Також шкідник досить час­то заселяє різноманітні тропічні росли­ни родини бромелієві (Вготеїіасеае).
 

У багатьох тропічних країнах, таких як Бразилія, для яких банани одна з головних культур експорту, бананова міль становить суттєву загрозу. В Європі шкідник є загрозою, в основному, для багаторічних декоративних рослин (в тому числі кактусів), які вирощуються в оранжереях. В більшості європей­ських країн, шкідник може розвива­тись у відкритому ґрунті.

Географічне поширення
  • Європа: Іспанія, Італія, Нідерлан­ди, Німеччина (окремі випадки вияв­лення), Польща (окремі випадки ви­явлення), Португалія, Швейцарія.
  • Азія: Китай.
  • Африка: Кабо-Верде, Мадагаскар, Мавританія, Марокко, Нігерія, ПАВ Реюньйон, о. Святої Олени, Сейшель- ські о-ви.
  • Північна Америка: Бермуди, США.
  • Центральна Америка і країни Ка­рибського басейну: Барбадос, Гонду­рас.
  • Південна Америка: Бразилія, Ве­несуела, Перу.

Біологія

Самка відкладає від 50 до 200 яєць групками (по 4-5 яєць) в тріщини рослинної тканини. Гусениці, які відро­дились інтенсивно живляться, дуже швидко рухаються, вигризаючи тунелі в тканинах, намагаються уникати світла. Гусениці заляльковуються в кінці ходу в коконі.
 

При температурі 15°С тривалість розвитку бананової молі складає близько 3 місяців (ембріональний розвиток -12 днів, розвиток гусениць - 50 днів, лялечок - 20 днів, імаго 6-7 днів). За підвищення температури значно скорочується тривалість розвитку і може бути до восьми генерацій шкідника на рік.

Морфологія

Імаго: завдовжки близько 11 мм, розмах крил 18-25 мм. Передні кри­ла яскравого жовто-коричневого ко­льору. На передніх крилах можуть бути поздовжні смуги темно-коричневого кольору, у самців темно-коричнева пляма біля верхівки. Задні крила блі­ді, блискучі.

Гусениця: завдовжки до 21-26 мм, брудно-білого кольору, на початку роз­витку - майже прозора, голова блис­куча, червонувато-коричнева.

Лялечка: коричнева, завдовжки до 10 мм. Два вигнутих гачки на кінці че­ревця -типова ознака виду.

Ознаки пошкодження

На бананах пошкоджується верхів­ка, яка плодоносить. Ходи, які прокла­дають молоді гусениці в деревних чи м’ясистих стеблах непомітні. Присут­ність гусениць старших віків визнача­ють за характерним скупченням буро­вого борошна й екскрементів біля вхід­них отворів, які спрямовані у вглиб рос­лини. М’ясисті стебла рослин, напри­клад у кактусів, можуть бути повністю виїденими із середини.
 
На рослинах з дерев’янистими стеблами (юка, дра­цена) гусениці розвиваються всереди­ні. Тканини таких рослин м’які на до­тик, листки в’януть, опадають, рослина душе швидко слабшає. Можуть досить суттєво пошкоджуватись сіянці.

Способи поширення

Імаго в польових умовах чи в межах однієї теплиці самостійно перелітають на короткі відстані. Завезення в Укра­їну шкідника можливе із декоративни­ми рослинами та свіжими плодами ба­нанів у фазі гусениці чи лялечки. Але ймовірність потрапляння бананової молі в оранжереї саме з плодами ба­нанів є вкрай низькою.

Фітосанітарні заходи

Заборона завезення імпортного са­дивного матеріалу рослин-живигелів із зон зараження країн поширення. Розміщення садивного мате­ріалу в ізольованих оранжереях та спо­стереження за ними не менше 3 місяців.
Схожі матеріали:

Середземноморська плодова муха - Ceratitis capitata Wied.

Середземноморська плодова муха - Ceratitis capitata Wied.
1615 Адміністратор 2018-10-02
Географічне розповсюдження.Шкідник походить з Африканського континенту. В наступний час зареєстрований в А ...

Картопляна нематода

Картопляна нематода
1780 Адміністратор 2018-10-02
Картопляні нематоди – збудники хвороб картоплі. Втрати врожаю картоплі викликають ураження золотистою ка ...
Обговорення