Картопляна нематода

Картопляні нематоди – збудники хвороб картоплі. Втрати врожаю картоплі викликають ураження золотистою картопляною нематодою та блідою картопляною нематодою. Живуть черв’яки в грунті і паразитують на коріннях картоплі, томатів, перцю, баклажанів та на інших рослинах з родини пасльонових.
 
 
В своєму розвитку нематоди з червоподібних форм перетворюються в цисти наповнені яйцями з личинками. В такій формі вони можуть пролежати без рослини-господаря в грунті при різних кліматичних умовах до 10 років.
 
Навесні при наявності рослини-господаря з яєць цисти виходять личинки і проникають в молоді коріння, живлячись  соками рослини протягом всього вегетаційного періоду  до всихання картоплі.
 
На Україні бліда картопляна нематода відсутня, але золотиста картопляна нематода обмежено поширена. Очаги зараження нематодою виявлені в 14 областях в основному на західній частині країни.
 
На півні України засушливі ґрунти менш сприятливі для розвитку золотистої картопляної нематоди, але фітопаразит досить стійкий до впливу несприятливих умов зовнішнього середовища і може пристосуватися до більш засушливого клімату та піщаних ґрунтів.
 
Таким чином поширення в Херсонській області нематод них хвороб має таку можливість. При посадки сортів картоплі вирощених в західних областях України та при завозі імпортної картоплі необхідно  обов’язково знати фітосанітарний стан картоплі, щоб не занести в грунт небезпечного шкідника.
 
Бульба картоплі повинна бути вимита від грунту, тому що основним джерелом зараження є грунт. Із зараженим ґрунтом цисти переносяться на будь-яку відстань.
 
Для обмеження розповсюдження картопляних нематод необхідно застосовувати профілактичні та агротехнічні методи. Дотримуватися сівозмін тобто вирощувати невразливі культури, які не уражуються шкідником (злакові, олійні, бобові). Проводити  посадку нематодостійким сортів картоплі (Пролісок, Доброчин, Берегиня, Синевір, Водограй, Синеглазка, Кардинал, Слав’янка).

Профілактичні методи являються основними також  і для стеблової  нематоди картоплі, яка зустрічається частіше. Рослина уражена стебловою нематодою відзначається деформацією стебла та листя, зниженням якості насіння бульб.
 
Тканина бульб стає суха і зморщена. Зараження стебловою нематодою проходить через вічки бульб картоплі при збережені на складах.  Проникаючі в бульби через вічки нематода викликає гниття бульб – фітофтороз картоплі, бактеріальну гниль. В період зимового зберігання втрати картоплі від стеблової нематоди становлять понад 90%.

До основного  джерела інфекції відноситься  насіннєвий матеріал та грунт. Перед закладкою на зберігання треба відібрати пошкодженні бульби та просушити. Навесні бульби  продезінфікувати в розчині одного з фунгіцидів для попередження їх захворювання.
 
До нематодостійких сортів картоплі відносяться Бородянська рожева, Пролісок, Багряна, Ракурс, Мавка, Сонета, Воловецька, Зарево, Сапфір.
Схожі матеріали:

Ородопа socchari Boj. - бананова міль

Ородопа socchari Boj. - бананова міль
1306 Адміністратор 2018-10-02
Рослини-живителі, шкодочинністьБананова міль - широкий поліфаг. Рослинами-живителями є: драцена де- ремська, ...

Колумбійська нематода

Колумбійська нематода
1852 Адміністратор 2018-10-02
Рослини-господарі. Основними господарями є картопля, томати і морква. Проміжними можуть бути злакові культур ...
Обговорення