Колумбійська нематода

Рослини-господарі. Основними господарями є картопля, томати і морква. Проміжними можуть бути злакові культури: ячмінь, кукурудза, овес, пшениця, кормові і столові буряки, а також багато видів злакових трав і бур’янів.
 
Поширення.
 • Європа: Бельгія, Нідерланди, Португалія, Щвейцарія.
 • Азія: Туреччина.
 • Африка: Південна Африка.
 • Північна Америка: Мексика, США.
 • Південна Америка: Аргентина.
 • Океанія: Австралія, Нова Зеландія
 
Шкодочинність. Уражені бульби непридатні для переробки. В США партії картоплі, що мають вище 10 % уражених бульб, не підлягають реалізації. Колумбійська та несправжня колумбійська нематода знижують якість продукції.
 
 
Уражені бульби нематодою Meloidogyne chitwoodi Golden та Meloidogyne fallax Karssen.

Симптоми. Зовнішні ознаки ураження колумбійською і несправжньою колумбійською галовою нематодою бульб картоплі і моркви подібні: наявність галів, некротизація внутрішніх тканин відразу під шкіркою. У разі заселення бульб картоплі M. chitwoodi гали не завжди помітні, іноді навіть за сильного ступеня ураження рослин. Якщо ж гали формуються, то вони скоріше нагадують дрібні набрякання над місцем розвитку нематод, що здебільшого сконцентровані в якійсь одній частині бульби.

Поодинокі гали можуть формуватись поблизу вічок або некротичних ділянок.  Якщо бульбу зі слабкими симптомами внутрішнього ураження закласти на зберігання, то з часом, внаслідок прогресування процесу захворювання, ці симптоми стають більш виразними не лише з середини, але й назовні бульби. Внутрішня тканина бульби, нижче сформованого галу, звичайно некротична та має коричневий відтінок.
 
 
 
Зовнішні ознаки ураження нематодою Meloidogyne chitwoodi Golden і Meloidogyne fallax Karssen бульб картоплі і моркви.

На такому фоні дорослих самиць нематод легко відрізнити за блискучим білим кольором їхнього сливо подібного тіла. Формування галів відмічається й на коренях розсади, посадкового матеріалу.

Ознаки прояву хвороби на картоплі помітні при високому ступені ураження поля: близько 2000 личинок другого віку на 100 г ґрунту. За такої щільності затримується ріст рослин і цвітіння. Викопавши рослину у місці ураження, на окремих корінцях картоплі вдається знайти невеликі, злегка видовжені, схожі до мініатюрних біт для бейсболу, здуття або гали. Тепла погода сприяє розвитку кількох поколінь шкідника. Бульби уражуються дуже сильно. Наприклад, три генерації нематод може пошкодити до 80 % картоплин.
 
Уражені бульби наявністю галів, в яких містяться дорослі нематоди та їх яйця.

Уражені бульби відрізняються від здорових наявністю галів, в яких містяться дорослі нематоди та їх яйця.

У місці проникнення в бульбу її коркові клітини і паренхіматозна тканина розпадаються, навколишні клітини корковіють, стають коричневими і утворюють захисний шар навколо яєць. Внаслідок цього на поверхні бульби з’являються характерні коричневі пустули, або гали, що нагадують бородавки, а на шкірці і м’якуші проступають некротичні плями. Ознаки нагадують ураження бульб порошнистою паршею, поширеною в Пн. та Пн.-Сх. обл. України.

 Личинки можуть глибоко проникати у картоплину, долаючи судинне кільце,а тому явних ознак зараження на бульбі може не бути. Личинки нового покоління можуть залишити бульбу тільки через рвані рани, або при розкладанні ураженої тканини. Заражені бульби не придатні до переробки.
 
Повторному зараженню бульб на полях картоплі значно сприяє полив, що збігається з появою на коренях інфікованих рослин яєць нематод. Високе інфекційне навантаження зменшує питому вагу бульб і значно знижує урожайність.
 
 
Личинка нематоди Meloidogyne chitwoodi Golden під мікроскопом

Біологія.  Біологія і життя колумбійської та несправжньої колумбійської галової нематоди своєрідна. Вона розвивається у піщаних ґрунтах, так і у глинистих. ЇЇ репродуктивна здатність в найбільшій мірі залежить від температури ґрунту у весінньо-літній період.
 
В міжсезоння нематода виживає у ґрунті в стадії яйця і вільноживучої личинки. У будь якій стадії вона здатна вижити в коренях інших сільськогосподарських культур, а також бур’янів. Навесні вона стає активною, коли грунт прогріється до 5 С.

В цей час з яйцевих капсул починають виходити тонкі личинки другого віку. Тільки вони здатні мігрувати, рухатись, але лише на невеликі відстані. Зазвичай личинки проникають в корені в безпосередній близькості від місця відродження.
 
Проникаючи у корінь , личинка активізує ріст навколишньої тканини таким чином, що навколо її входу формується чотири великі харчові клітини. Частіше в одне місце занурюється одночасно декілька личинок. Саме при цьому на коренях і утворюються характерні здуття з гігантських клітин.

Личинки тричі линяють. З кожною линькою тіло личинки потовщується. Ті личинки, з яких формуються самки в кінці кінців набувають шаровидної форми. Досягнувши сферичної форми самка розриває кореневу тканину і тут же відкладає яйця, обволочуючи їх желатиноподібною субстанцією.
 
При цьому утворюється яйцева капсула, або маррікс. Личинки, в яких формуються самці, перед останньою линькою набувають пляшкоподібної форми. Згодом з них виходять тонкі червоподібні самці. Вони відразу ж приступають до пошуку самок і в момент виходу їх з коренів спарюються з ними.

Також колумбійська нематода може розмножуватись і безстатевим шляхом.

Розвиток генерації при температурі ґрунту 20 С продовжується 56-57 днів, при температурі 10С – 187-189 днів.

Самки здатні глибоко проникати у коріння, але частіше вони розміщуються між епідермісом і судинним шаром, де відкладають яйця.

Морфологія. Самці рухомі, червоподібної форми, перлинно-білі. Хвіст короткий, заокруглений. Кутикулярна пластинка чітка і більше виступає поблизу кожного кінця. Самиці нерухомі, сріблясто-білі.

Способи ураження і розповсюдження. Ураження бульб проходить через вічка і нескорковілі частини епідермісу. В місцях занурення, клітини і паренхімна тканина розпадаються. При цьому складаються сприятливі умови для розвитку самок і яєць. Навколишні клітини корковіють, стають коричневими і утворюють захисну смугу навколо яєць.

В результаті саме цього процесу на поверхні бульб з’являються характерні коричневі пустули, або гали, подібні до бородавок, а на шкірці і м’якоті проступають некротичні плями. Личинки нового покоління можуть покинути бульбу тільки через рвані рани, або при розкладанні ураженої тканини. Нематоди розповсюджуються з бульбами.
 

Карантинні заходи та засоби боротьби.
 • Забороняється ввезення ураженого посадкового матеріалу і ґрунту з країн розповсюдження захворювання.
 • Карантинний догляд, лабораторна експертиза.
 • Перевірка завезеного імпортного матеріалу в інтродукційно-карантинному розсаднику.
 • Для своєчасного виявлення захворювання проводити обстеження посадок в період збирання врожаю.
 • Впровадження особливого карантинного режиму у вогнищах. В зоні ураження обов’язкове знищення уражених посівів і посадок радикальним методом з негайним спалюванням викопаних рослин та дезінфекцією засобів, інвентарю, ґрунту.
 • Знищення рослинних решток та бурянів, вирощування стійких сортів.
 • Хімічні обробки ґрунту, ґрунтова фумігація.
 • Вирощування стійких і толерантних сортів.
 • Просторова ізоляція насінницьких посівів від виробничих не менше 1 км.
Схожі матеріали:

Картопляна нематода

Картопляна нематода
1780 Адміністратор 2018-10-02
Картопляні нематоди – збудники хвороб картоплі. Втрати врожаю картоплі викликають ураження золотистою ка ...

Бананова свердлова нематода – небезпечний карантинний вид

Бананова свердлова нематода – небезпечний карантинний вид
1964 Адміністратор 2018-10-02
Radopholus similis, бананова свердлова нематода – широко розповсюджена в більшості країн, де вирощуються банани, а ...
Обговорення