Нематоди в кімнатних рослинах

Кімнатні рослини створюють в приміщенні затишок та комфортну атмосферу,від них будинок стає живим, привабливим. Квіти потрібні не тільки для затишку, вони допомагають очистити в повітрі всі токсичні речовини, бактерії, електромагнітні випромінювання та сухе повітря.
 
 
Кожна квіткова рослина корисна – вона чи очищає забруднене повітря, чи стає «санітаром» повітря. Доглядая за квітами людина покращує свій настрій, самопочуття. Квіти тішать око господарів, але стає прикроколиулюбленарослина починає вянутитажовтіти.
 
Горшкові  квіти вимагають велику увагу до себе. Кількість та температура поливної води, кімнатна температура, освітлення все впливає на розвиток рослини. Сама жорстока обставина може статися з рослинами – це занесення нематоди в грунт.
 
Нематоди – мікроскопічні черв’ячки, що шкодять різним тканинам рослини, особливо квіткам, листям, коріння. По способу життя нематоди діляться на кореневі, листові та стеблові. Кімнатні рослини не так часто страждають від нематод, як рослини відкритого грунту, але рослина найшвидше гине від нематоди.
 
 
Для  повної гибелі рослини при зараженні нематодою вистачає одного місяця. Кількість нематод в горщику для шкоди рослині  може бути від 1 до 1000штук. Середня довжини дорослої нематоди складає 0,3-0,8мм. Шкідливість нематод полягає в тому, що проколюючи тканину рослини вводять травні ферменти утворюючі виразки, рани і здуття.
 
В уражені ними місця проникають грибні, вірусні і бактеріальні інфекції. Порушується функціонування уражених органів та відбувається пригноблення і усихання рослини. В горщикових квітах може бути десятки видів гельмінтів, в тому числі і корисні ґрунтові нематоди, переробляючи органіку.
 
Ґрунтові нематоди ( непаразитичні ) при надмірній їх кількості теж могуть наносити ранки ніжних корінцям рослини, що приводять до бактеріозу. Насамперед кімнатні рослини необхідно не залишати на довгий час в одному горщику, постійно обновлювати грунт,  пересаджувати в більший і при пересадці обробляти окропом горшки. Найкращий результат боротьби з нематодою – це профілактичні заходи.
 
Кожна рослина повинна  мати свій піддон, при поливі вода не повинна попадати з однієї рослини до іншої, не купати рослину в одній ємкості з водою. Дуже важливо не використовувати грунт з земельної ділянки, де вирощувались овочеві культури.

При пересадці свої улюблених квітів звертайте на кореневу систему. Першою ознакою  кореневої нематоди – насамперед наче надуті кореневі кінчики та шароподібні нарости.
 
При чужорідних наростах найкращій варіант  це очистити від всього підозрілого коріння рослини, гниле коріння і повністю замінити субстрат та горщик. При сильному заражені кореневу систему окунути на 20 хвилин в розчин з системним нематоцидом ( в один літр води розмішати 3мл карбосульфана – це проінсектицид с акарицидно -нематицидними властивостями). 
 
Перших три дня після пересадки не заливати водою, а  в новий грунт для профілактиці біля кореневої системи в грунт добавити інсектициди с нематицидними властивостями групи авермектинів – Вермитек , Фитоверм, Актофит, Агровертин.
 
Ці препарати для рослини використовують в профілактичних заходах, але при запущеному масовому заражені кореневою галовою нематодою врятувати  рослину неможливо. Коренева галова нематода знаходиться тільки в середині коріння  і величина гал від міліметра до 5см в діаметрі, хворі корінці загнивають та відмирають.
 
При сильному заражені грунт знищують, а горщики обробляють формаліном або рідиной хлорного вапна, пластмасові вазони обдають окропом. Найбільш схильні зараженню кореневою нематодою: аспарагус, бегонія, кактуси, хризантеми, цикламен, фікус, лілія, філодендрон.

Листові нематоди поширюються з допомогою капель води при поливах. На  листях, стеблах з’являються темні плями, рослина з часом темнішає та всихає. Рослини заражені листовою нематодою приречені, але спасти можливо.
 
Листові нематоди приблизно 1мм частіше бувають на адіантумах,  нефролепісах, горшкових хризантемах, папоротевих, фіалках, бегонієвих  гибіськусах (китайська роза).
 
Проникаючи в листя, нематоди руйнують паренхіму. Всередині листків відбувається  живлення і розмноження черв’яків. Спочатку з’являються світлі плями, потім буріють, стебла скривлюються, рослина усихає і гине. Перший сигнал захворювання – це  плями на нижчому листі біля грунту. По-перше с моменту появи темних плям  пошкодженні листя зрізають і заразом також два-три розташованих вище.
 
Збирається верхній шар грунту над корінням. Такі профілактичні заходи проводяться, тому що листова нематода мешкає лише там. Потім необхідно виключити полив рослини зверху, щоб уникнути поширення захворювання. Зменшити полив і проводити таким чином, щоб зволожувалася тільки коренева система ( з допомогою лійки з довгою шийкою).
 
Також не  розставляти хворобі рослини на одному  стелажу, підвіконні із здоровими. Бажано якій час заражені рослини поміщати окремо від інших квітів. Не створювати умови підвішеної вологості і зіткнення крон, інакше можливо досягти 100%-ої поразки всіх рослин. При пересадці рослин регулярно проводити знезараження горщиків і стелажів.
 
Пластмасові вазони обдати окропом чи простерилізувати глиняні горщики та миски в 0,5% розчині формаліну( ½ чайна ложка формаліну на 2 стакана води). Перший час кілька раз полити рослину антігельмінтним лікарським препаратом – Декарис ( 1пігулку на 1 літр води). Проти листових нематод фіалках використовують ефективні системні нематіциди : карбофуран, темик, фурадан, оксамил.

Стеблові нематоди трапляються у кімнатній гортензії, на цибулинках квітів амарілісових та лілейних  родин (лілії, флокси, тюльпани, клівії). Паразитична нематода пригноблює листя, стеблі, квіти, цибулинки квітів. 
 
Рослини втрачають свою декоративність і лікування цієї хвороби немає. Стеблові нематоди – дитиленхи можливо занести у процесі зрошення добривами, зараженим садовим ґрунтом.  Ці нематоди рухомі, легко проникають в цибулинки квітів, піднімаються вгору по стеблам  рослини до квіточок.
 
Для повного розвитку стеблової нематоди досить 19-23дня, щоб загубити квітку. При масовому розмножені, цибулинки гниють і нематоди виходять на поверхню, утворюючи нематодний войлок - це найчастіше зустрічається на гіацинті . На надземних органах нематода викликає різні деформації і розтріскування удовж стебел.
 
Швидкому розмноженню нематод сприяє тепло і вогкість. Дуже заражені рослини знищують разом з ґрунтом . На ранній стадії рослину можна спробувати спасти термічною та хімічною обробкою. Обробку цибулин квітів заражених стебловою нематодою проводять в стадії повного спокою водою 43º С  з експозицією в середньому 5хвилин (в залежності від діаметра цибулин) з додаванням 0,06% розчину формаліну.
 
Цибулинки в діаметрі 30мм прогріваються за 4 хвилини, 50-60мм за 6 - 7 хвилин, сильно зараженні прогрівають до 9 хвилин. При збільшенні температури більше 45º С можливо вплинути на схожість.
 
Після теплової обробки цибулинку квітки промивають холодною водою і просушують. Ще також вимакують при температурі 16-20º С в 0,5% розчину формаліну на протязі 3-4 днів. Із хімічних методів ефективні – фура дон, карбофуран, або їх замінники.
 
В квіткових магазинах Вам допоможуть продавці-консультанти  з нормою. Хімічні препарати рекомендовано застосовувати в умовах, що дозволяють це робити з обов’язковою обережністю для дихальної системи.
Схожі матеріали:

Стеблова нематода цибулі– небезпечний шкідливий організм.

Стеблова нематода цибулі– небезпечний шкідливий організм.
1218 Адміністратор 2018-10-02
На цибулі ріпчастій і часнику часто зустрічається стеблова нематода - Ditylenchus dipsaci, яка також завдає сильного з ...

Фітопаразитичні карантинні нематоди

Фітопаразитичні карантинні нематоди
711 Адміністратор 2018-10-02
Згідно з оцінками учених втрати врожаю від фітопаразитичних нематод, залежно від культури, становлять 5-20%Осо ...
Обговорення