Septoria linicola - Пасмо льону


 
З 1973 р. пасмо виявляють на посівах льону-довгунця в Україні.

Для льону олійного пасмо лишається карантинною хворобою. Проявляється хвороба на всіх надземних органах рослин. На сім'ядолях і листках сходів утворюються жовто-зелені плями, які швидко коричневіють й висихають. Згодом на плямах з'являється велика кількість чорних пікнід. Уражені сім'ядолі і листки скручуються, засихають й опадають.
 

Особливо помітні ураження рослин на початку цвітіння, коли хвороба проявляється не тільки на листках, а й на стеблах. Листки робляться суцільно коричневими, скручуються, опадають, а на стеблах у вигляді кільця з'являються розпливчасті коричневі плями, нерідко розміром у кілька сантиметрів.
 
Від чергування уражених ділянок з неураженими стебла спочатку набувають строкатого вигляду, з часом плями поступово зливаються і вкривають більшу частину або всю рослину. До моменту достигання льону плями стають сірими, з бурими краями і безліччю пікнід. За сильного ураження все поле набуває сірого відтінку.

У місцях уражень стебло відмирає. Бура плямистість з пікнідами утворюється також на пуп'янках і коробочках. Дуже уражені пуп'янки відмирають, а коробочки недорозвиваються. Нерідко в уражених коробочках формується недорозвинене, щупле насіння.

Захворювання викликає незавершений гриб Septoria linicola (Speg.) Gar. (Phlyctaena linicola Speg.) родини Sphaeropsidaceae, порядку Sphaeropsidales. Його грибниця тонка, розгалужена, легко проникає у тканини рослин, де розміщується у міжклітинниках.
 
Під час вегетації рослин у місцях уражень гриб утворює нестатеве спороношення у вигляді пікнід з пікноспорами. Пікніди округлі або еліптичні, з невеликим продихом, 64-126 мкм у діаметрі. Пікноспори паличкоподібні або трохи зігнуті, безбарвні, з трьома перетинками (іноді мають 2-8), 20-36 х 1,5-3,2 мкм. Деколи гриб утворює сумчасту стадію.
 
Псевдотеції його чорні, поодинокі, занурені, близько 200 мкм у діаметрі. Сумки безбарвні, циліндрично-булавоподібні, 58-67 х 7-10 мкм. У кожній сумці — по 8 безбарвних, веретеноподібних сумкоспор, 11-17 х 2,5-5,0 мкм, з перетинками, в кожній клітинці — по 2-3 краплини олії. У сумчастій стадії гриб має назву Mycosphaerella linorum (Wr.) Carcia Rada.
 
Спороношення під час вегетації поширюються за допомогою вітру, краплинок дощу і комах. Проростаючи, спори утворюють інфекційні гіфи, які проникають у здорові тканини рослин. Захворювання найбільше проявляється в сирих місцях і низинах при порівняно високій температурі (близько 2ГС).
 
Зустрічається хвороба найчастіше вогнищами, але за сприятливих для її розвитку умов може охопити все поле.

Джерелом інфекції є заражене насіння і рештки уражених рослин у грунті. Гриб там може зберігатися 2-3 роки.

Шкідливість хвороби полягає у випаданні сходів, чим зумовлена зрідженість посівів у вигляді «лисин». При ураженні дорослих рослин погіршується якість волокна (до 4 номерів), зменшується врожай насіння.
 
Волокно стає слабким, ламким, а насіння в уражених коробочках недорозвинене, щупле, часто зовсім не формується.
Обговорення