Бура гніль картоплі

Картопля по праву називається другим хлібом і це не дарма, адже картопля дійсно дуже популярна городня культура, яка займає, мабуть, перше місце серед інших городніх культур, вирощуваних українцями.
 

Одна з найнебезпечніших хвороб картоплі – Бура гниль. Збудник - бактерія Ralstonia solanacearum, карантинний об'єкт на території України. Проявляється переважно в регіонах з теплим кліматом. Оптимальні умови розвитку бактерії - 27ºС.

Шкідливість хвороби полягає: в різкому зниженні польової схожості бульб, яке призводить до сильної зрідженості насаджень (іноді на 30-40%); значному відставанні в рості, зменшенні кількості стебел у кущі; падінні врожайності; загниванні і загибелі бульб від хвороби в полі і при зберіганні , зниженні їх лежкості.

Основним джерелом бурої бактеріальної гнилі є заражений грунт, в якому збудник здатний зберігатися тривалий час. У бульби нового врожаю бактерія проникає через пошкодження на коренях і стеблах, а також через продихи і столони. Поширенню хвороби в полі сприяють комахи та нематоди. Захворювання особливо інтенсивно розвивається в умовах підвищеної вологості грунту.
 
Проникнувши в надземні частини рослини, бактерії швидко розмножуються, проникають в судини і заповнюють їх бурою слизистою масою, що і викликає в'янення. Якщо уражене стебло помістити в баночку з водою, то помітно, як з нього випливає бура бактеріальна слиз - цим способом можна швидко в полі відрізнити бактеріальне в'янення від викликаного грибами.

Перші симптоми захворювання - в'янення листя на кінцях гілок. Зів'ялі листя незабаром стають палево-зеленими або бронзового відтінку, після чого скручуються і відмирають. На сильно уражених рослинах помітні потемніння провідних пучків на зрізі стебла близько рівня землі.

Сильно уражуються бульби. Перші симптоми на поверхні не помітні, однак на зрізі можна помітити коричневі кола. На початковому етапі зараження на зрізі бульби з уражених місць виділяється клейка біла слиз. При зберіганні уражені бульби згнивають з неприємним запахом.

Слід зауважити, що рослини з симптомами на бадиллі можуть мати як хворі, так і здорові бульби, в той же час і на рослинах без симптомів на бадиллі можуть бути уражені бульби.
 
Щоб запобігти розповсюдженню бурої гнилі слід дотримуватися таких правил:
  • не саджайте картоплю на уражених грунтах;
  • саджайте здорові насіннєві бульби;
  • знищуйте бур'яни;
  • при розрізанні картоплі ніж після різання кожної бульби слід стерилізувати;
  • обробляйте бульби перед посадкою протруйниками;
  • знищуйте бадилля перед збиранням,
  • дотримуйтесь сівозміни, кращі попередники - пшениця, багаторічні трави , зернобобові, вико-вівсяна суміш, буряк, погані попередники - капуста, морква, томати, цибуля;
  • прибирайте повністю дозрілу картоплю, просушуйте її.
Обговорення