Кільцева гниль картоплі

Хвороба, яка погіршує зберігання врожаю у зимовий період

Найбільш поширеними хворобами картоплі в сховищі є різні гнилі, які особливо агресивні і небезпечні у тому приміщенні, де при невідрегульованих повітряному і температурному режимах зберігаються великі маси картоплі. Інфекція цих хвороб потрапляє у сховище разом з бульбами з поля, де вона накопичувалася протягом багатьох років, коли там вирощували картоплю.
 
Одною з таких хвороб є кільцева гниль картоплі. Розміри економічного збитку, що заподіюється кільцевою гниллю, точно не встановленні, проте нема сумніву, що кількість та якість врожаю при цьому знижується. Важкість діагностики цієї хвороби, особливо на бульбах, сприяють особливо швидкому розповсюдженню її з насіннєвим матеріалом, наприклад, при розрізанні їх ножем перед посадкою. Хвороба спричиняє серйозні втрати врожаю, уражаючи рослини в полі і бульби в період зберігання.

Під час збирання картоплі при зіткненні здорових бульб з ураженими бульбами, інфікованою тарою може відбутися поверхневе зараження бульб, що називається ямчастою гниллю і відіграє велику роль у розповсюдженні кільцевої гнилі. Часто хвороба має прихований характер – зовні здорові рослини дають уражені бульби.
 
Хвороба може проходити непоміченою протягом року або декількох років і дати про себе знати тільки в роки з особливо сприятливими для розвитку збудника умовами.

Хворі бульби за слабкого ураження зовні не відрізняються від здорових, але на розрізі по судинному кільцю в них помітно пожовтіння і розм’якшення тканини. Судинне кільце уражених бульб має жовтувате, жовте і кремове забарвлення. Під час натискування виділяється світло-жовта слизова маса.
 
Сильне зараження бульб призводить до повного руйнування їх судинної системи. В умовах підвищеної вологості бульби, уражені збудником кільцевої гнилі, згнивають, утворюючи осередки гниття, які можуть поширюватися на весь бурт. Посадка такими бульбами спричиняє випади в полі або появу карликових рослин з укороченими міжвузлями і дрібними листками.
 
Рослини гинуть від закупорювання судин бактеріями до моменту цвітіння або дають кілька дрібних бульб.

Щоб запобігти розповсюдженню кільцевої гнилі картоплі, рекомендується посадка сортів картоплі стійких до цієї хвороби; внесення в грунт достатньої кількості мінеральних добрив та правильна підготовка врожаю до закладки на зберігання.
Схожі матеріали:

Бура гніль картоплі

Бура гніль картоплі
1591 Адміністратор 2018-10-03
Ralstonia solanacearum являє собою аеробну неспороутворюючу, патогенну бактерію, яка колонізує ксилему, викликаючи в' ...

Бактеріальний вілт кукурудзи

Бактеріальний вілт кукурудзи
1659 Адміністратор 2018-10-03
Єдиним джерелом поширення збудника бактеріального вілту кукурудзи Erwinia stewartii (Smith) Dye є насіння з внутрішньою ...
Обговорення