Золотиста картопляна нематода - карантинний шкідник

 
Основною рослиною-живителем золотистої картопляної нематоди є картопля. Також уражуються томати,  баклажани, інші види та гібриди родини пасльонових (Sоlоnасеае). Картопляна цистоутворююча нематода - основний паразит картоплі в умовах помірного клімату.
 
Середні втрати врожаю картоплі від ураження рослин золотистою картопляною цистоугворюючою нематодою (захворювання - глободероз) складають 30%, але за високого рівня чисельності нематод у ґрунті можлива й повна загибель рослин.
 
 
Особливо великої шкоди G.rostochiensis завдає на присадибних ділянках та на полях, де картопля вирощується з порушенням сівозмін і повертається на попереднє місце вже на другий-третій рік. Вважається, що за присутності в 1 грамі ґрунту лише 20 яєць втрачається до 2 тон картоплі з гектару (Brown, 1969).
 
Крім зазначених прямих втрат є й опосередковані, обумовлені забороною або обмеженням перевезення продукції із зон зараження. 
 
Географічне поширення. 

Європа: Австрія, Албанія, Бельгія, Білорусь, Болгарія, Великобританія (Англія, острови Ла-Маншу), Греція (включаючи о. Кріт), Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Німеччина, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія (включаючи о. Мадейра), Росія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Україна, Фарерські о-ви, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія, Швеція.

Азія: Вірменія, Індія, Індонезія, Кіпр, Ліван, Оман, Пакистан, Таджикистан, Туреччина, Філіппіни, Шрі- Ланка, Японія.

Африка: Алжир, Єгипет, Лівія, ПАР Сьєрра-Леоне, Туніс.

Північна Америка: Канада, Мексика, США. Центральна Америка і країни Карибського басейну: Панама.

Південна Америка: Болівія, Венесуела, Еквадор, Колумбія4, Перу, Чилі. Австралія і Океанія: Австралія, о. Норфолк, Нова Зеландія. 

Морфологічні та біологічні особливості.

Розвиток картопляної нематоди відбувається в коренях рослини-господаря. В ґрунті нематода зберігається 10-12 років, а в окремих випадках навіть 20 років. Цисти заповнені яйцями (по 50-600шт. в кожній).
 
Навесні , при настанні сприятливих умов та під дією речовин, які виділяють корені рослини-живителя, з яєць, що знаходяться в тілі самки (цисти) виходять личинки. Потрапляючи в ґрунт, вони вбуравлюються в молоді корені, втрачають рухливість і починають живитися вмістом рослинних клітин, поступово перетворюючись на дорослих особин.
 
Згодом самці, що виходять у ґрунт, на коренях рослин знаходять самок і запліднюють їх. Запліднені самки потовщуються на задньому кінці, заповнюються яйцями,  проривають тканини коренів і відмирають, перетворюючись на цисти. Одна генерація розвивається 40-65 днів. За рік розвивається 1-2 покоління.

Продовжуючи живитися соками клітин самки поступово перетворюються на округлі цисти, в яких яйця  з личинками добре захищені від несприятливих умов зовнішнього середовища. Під час викопування картоплі дозрілі цисти легко відпадають від кореня в ґрунті, залишаючись, таким чином, джерелом зараження.

 
 
 
1 – цисти нематоди на корені рослини-господаря; 2 –вихід личинок із цисти; 3 – циста з яйцями; 4 – личинка ; 5 – уражена рослина; 6 - цисти золотистої картопляної нематоди на коренях.

Ознаки глободерозу, що спричиняється золотистою картопляною нематодою. При зараженні рослин картоплі глободерозом відразу помітна затримка росту, що проявляється вогнищами. Хворі рослини утворюють декілька тонких стебел, мають дрібне листя, яке передчасно жовтіє, при цьому хлороз починається з нижніх листків і поступово охоплює весь кущ. В’янення листків відбувається на початку літа і співпадає з фазою бутонізації – квітування. Часто листя відмирає. У цей період на корені помітні дрібні білі чи золотисті цисти. При високому заселенні цистами коренів уражені рослини, щоб отримати поживні речовини і воду  для свого розвитку, утворюють масу дрібних корінців, тобто спостерігається так звана «бородатість» кореневої системи.
 

Способи поширення.

Розповсюджується картопляна нематода в основному в стадії цист, які прилипають до предметів, що стикаються із зараженим ґрунтом і переносяться на любі відстані. Зазвичай цисти передаються з садивним матеріалом, передусім з бульбами картоплі, а також з ґрунтом, що є на бульбах, коренеплодах, кореневищах, цибулинах та інших підземних частинах рослин, сільгоспінвентарем, ногами людей і тварин, транспортними засобами, дощовими водами та вітром.

Карантинні заходи та засоби боротьби.

  • Забороняється ввезення зараженого садивного матеріалу і ґрунту з регіонів розповсюдження захворювання.
  • Карантинний огляд, лабораторна експертиза.
  • Для виявлення захворювання обстеження посадок у період вегетації.
  • Впровадження особливого карантинного режиму на виявлених вогнищах. Обов’язкове знищення уражених посадок зі спалюванням рослин та дезінфекцією інвентарю і ґрунту.
  • Вивезення продукції рослинного походження із зараженої зони при дотриманні встановлених карантинних вимог.
  • Хімічні обробки ґрунту з використанням нематицидів для знезараження.
  • Агротехнічні методи, які включають використання в сівозміні культур, що не уражуються (бобові, зернові, технічні культури, багаторічні трави), заміну сортів картоплі на нематодостійкі (Пролісок, Доброчин, Слов’янка, Синєвир), внесення добрив, знищення бур’янів, просторова ізоляція насінницьких посадок від виробничих.

Схожі материали:

Соснова стовбурова нематода – карантинний вид

Соснова стовбурова нематода – карантинний вид
2630 Адміністратор 2018-10-02
Рослини-господарі. Уражаються породи хвойних (сосна, ялина, кедр, ялиця, модрина). Найкращими рослинами - господарями є сосни.Шкідливість. Захворювання і в’янення ...
Соснова стовбурова нематода – карантинний вид
2630 Адміністратор 2018-10-02
Рослини-господарі. Уражаються породи хвойних (сосна, ялина, кедр, ялиця, модрина). Найкращими рослинами - господарями є сосни.Шкідливість. Захворювання і в’янення ...

Стеблова нематода картоплі, її ознаки та методи боротьби з нею.

Стеблова нематода картоплі, її ознаки та методи боротьби з нею.
2691 Адміністратор 2018-10-02
Дитиленхоз — захворювання викликане ураженням стебловою нематодою Ditylenchus destructor Thome картоплі. Його шкідливість полягає в пошкодженні бульб, які згодом згнивають ...
Стеблова нематода картоплі, її ознаки та методи боротьби з нею.
2691 Адміністратор 2018-10-02
Дитиленхоз — захворювання викликане ураженням стебловою нематодою Ditylenchus destructor Thome картоплі. Його шкідливість полягає в пошкодженні бульб, які згодом згнивають ...
Обговорення