Стеблова нематода картоплі, її ознаки та методи боротьби з нею.

Дитиленхоз  — захворювання викликане ураженням стебловою нематодою Ditylenchus destructor Thome картоплі. Його шкідливість полягає в пошкодженні бульб, які згодом згнивають або втрачають товарні якості.
 

Стеблова нематода поширена в усіх зонах картоплярства. В роки з підвищеною вологістю грунту втрати врожаю при зберіганні сягають 30-80%, знижуються насіннєві та товарні якості бульб. 
 
Стеблова нематода пошкоджує бульби та підземну частину стебел картоплі. Зовнішні ознаки захворювання на надземній частині вегетуючих рослин практично не спостерігаються, лише у виняткових випадках при дуже значному ураженні може спостерігатися пригнічення росту рослин картоплі та  деформація листків.
 
На підземній частині стебел в місцях скупчення нематод з’являються бурі видовжені плями зруйнованої тканини. Вгору по стеблу нематода може проникати лише на 10 см.
 

На бульбах перші ознаки дитиленхозу виявляються тільки при знятті тонкого шару шкірки. У щільної тканини, в основному біля місця прикріплення столонів, утворюються дрібні білі цятки пухкої тканини з отвором в середині.
 
На більш пізніх стадіях розвитку захворювання під шкіркою можна помітити  плями різних розмірів і форм, коричневого кольору з характерним свинцево-сірим (металевим) блиском. 

Плями поширюються по поверхні бульби, шкірка відстає, при натисканні провалюється, на поверхні бульби з’являються тріщини, через які видно трухляву тканину. На розрізі уражена тканина розташована звичайно тільки близько до поверхні бульби ( судинного кільця) і не поширюється в м’якуш.

Пошкодження на бульбах стають воротами для грибної та бактеріальної інфекції, в результаті чого бульби загнивають.На початку розвитку дитиленхозу його симптоми на поверхні бульби практично не видно.
 
Пошкодження можна виявити лише при знятті тонкого шару шкірки. У м’якоті видні дрібні, світло-коричневі плями з білим порошкоподібних вмістом, в яких накопичуються нематоди.

У другій стадії пошкодження бульби нематодом, можна помітити на поверхні. Утворюються злегка вдавлені плями свинцево-сірого забарвлення; під шкіркою — світло-бурі плями з порошкоподібним сухуватим білим нальотом.

У третій стадії стеблова нематода стає добре помітною. Свинцево-сірі вдавлені плями зливаються. Поверхня тканин на дотик здається м’якою, бархатистою і пружною, як суха губка. Шкірочка часто розривається, розтріскується і лущиться. Через відкриті тріщини добре видно «трухлява» тканину.

У четвертій стадії захворювання розповсюджується по всій поверхні бульби. Шкірочка розтріскується, лущиться і відстає від ураженої тканини. На поздовжньому розрізі бульби уражена тканина різко відрізняється від здорової.

У п’ятій стадії бульба уражується повністю, і в її  тканину проникають гриби та бактерії, що викликають гнилі.

В результаті проколювання клітинних стінок, введення в клітини травних ферментів і висмоктування нематодами вмісту клітин настає некроз останніх. У зв’язку з тим, що нематоди можуть харчуватися тільки вмістом живих клітин, основна маса їх постійно зосереджена на кордоні здорової та зруйнованої тканини.

При підвищеній температурі і вологості нематоди із заражених бульб можуть переходити на сусідні здорові бульби, що ще в більшій мірі збільшує втрати врожаю при зберіганні.

Зараження рослин картоплі та розвиток дитиленхозу може проходити при температурі від 1-4 до 37 ° С (оптимальні умови для розвитку паразита 17-20 ° С і відносна вологість 80%).

У посушливі та прохолодні вегетаційні періоди дитиленхоз бульб і рослин має прихований або слабкий розвиток, що необхідно враховувати при оцінці якості врожаю насіннєвої картоплі.
 
Весь цикл розвитку стеблової нематоди проходить всередині бульби, тому основним джерелом її розповсюдження є насіннєвий матеріал. Іншим джерелом зараження є грунт, куди нематоди потрапляють при розкладанні післяжнивних залишків та материнських бульб.
 
У грунті стеблова нематода може зберігатися протягом декількох років, уражуючи інші культури, бур’яни і впадаючи в стан анабіозу при несприятливих умовах. У деяких випадках зараження здорових бульб може відбутися через тару, інвентар, на сортувальних пунктах, особливо за наявності на них механічних пошкоджень.

Крім картоплі стеблова нематода може уражувати цукровий та столовий буряк, моркву, томати, баклажани, перець, цибулю ріпчаста, часник, пастернак, соняшник, огірки та інші гарбузові, деякі види злакових і бобових, хміль, а з бур’янів — кульбабу, кропиву, осот , м’яту, мокрицю і деякі інші.
 
З декоративних культур відомо зараження жоржин, ірисів, тюльпанів і гладіолусів.

Самки і самці стеблової нематоди червоподібної форми, з дещо звуженим округленим головним і загостреним хвостовим кінцем, безбарвні, прозорі. Зимують яйця в грунті або в зимуючих рослинах; яйця, личинки та дорослі особини — в бульбах в сховищах.

Розвиток нематод зазвичай відбувається при температурі від 5 до 34 ° С. За добу самка може відкласти 11 яєць (всього до 200 — 250 шт). Тривалість розвитку одного покоління при температурі 12 — 15 ° С — близько 40 діб, при 20-25 ° С — 24, а при 30 ° С — близько 20 діб. За вегетаційний період розвивається 3-5 поколінь.
 
Заходи захисту:
  • Використання сортів, стійких до нематоди.
  • Саджання картоплі здоровими бульбами.
  • Дотримання сівозміни.
  • Дезинфекція тари, картоплесховищ, реманенту та транспортних засобів.
  • Обробка бульб ефективними протруйниками, що дозволені для використання.

Схожі материали:

Золотиста картопляна нематода - карантинний шкідник

Золотиста картопляна нематода - карантинний шкідник
2450 Адміністратор 2018-10-02
Основною рослиною-живителем золотистої картопляної нематоди є картопля. Також уражуються томати, баклажани, інші види та гібриди родини пасльонових (Sоlоnасеае). Ка ...
Золотиста картопляна нематода - карантинний шкідник
2450 Адміністратор 2018-10-02
Основною рослиною-живителем золотистої картопляної нематоди є картопля. Також уражуються томати, баклажани, інші види та гібриди родини пасльонових (Sоlоnасеае). Ка ...

Фітосанітарний стан культури суниці в південному регіоні України

Фітосанітарний стан культури суниці в південному регіоні України
2220 Є.В.Сиводед 2018-10-03
Суниця – перша ягідна культура. Вона дає смачні, духмяні плоди. Широкий аспект амінокислот, цукристих речовин, мікроелементів, вітамінів здатний забезпечити орг ...
Фітосанітарний стан культури суниці в південному регіоні України
2220 Є.В.Сиводед 2018-10-03
Суниця – перша ягідна культура. Вона дає смачні, духмяні плоди. Широкий аспект амінокислот, цукристих речовин, мікроелементів, вітамінів здатний забезпечити орг ...
Обговорення