Рак картоплі

Залогом успішної боротьби з цією хворобою картоплі є - своєчасне виявлення вогнищ зараження, поки в грунті не накопичилися збудники інфекції. Основною ознакою ураження картоплі на рак є поява наростів на бульбах, столонах і кореневій шийці. При сильному розвитку захворювання такі нарости можуть утворюватися і на стеблі, листках, навіть квітках.
 
 
Коріння не пошкоджуються, адже збудник проникає тільки в молоду тканину. Нарости - це гіпертрофовані клітини картоплі навколо місця впровадження паразита. Величина наростів різна - від дрібної горошини до розміру самої бульби. Зовні нагадують суцвіття цвітної капусти.
 
Нарости раку картоплі на столона і бульбах спочатку білого кольору, в міру старіння вони робляться темно-коричневими. На бадиллі нарости зелені, в них утворюється хлорофіл.
 
Рак на бульбах картоплі
Рідше спостерігаються інші ознаки захворювання на рак - листоподібні, гофровані і паршеобразние форми. Всі вони з'являються при несприятливих, для розвитку гриба, умовах. При листоподібній формі раку з віччок бульби розвиваються м'ясисті листоподібні нарости. При гофрованій формі поверхня бульб стає хвилеподібно-зморшкувата з напливами і заглибленнями. Паршеобразная (або лишаєвидна) форма характерна тим, що на поверхні бульб з'являються невеликі язви, схожі на паршу. До кінця літа нарости і уражені бульби загнивають в грунті.

Гриб, що викликає ураження картоплі на рак, відноситься до нижчого класу грибів – Chytridiomycetes – хітридіоміцетів. Вегетативне тіло – жовтий, червонуватий або безкольоровий амебо їд, який розвивається у клітині господаря з зооспори. Амебоїд, коли розростається, вкривається оболонкою та перетоворюється на зооспорангій, які скупчуються у соруси. В одному із кутів оболонки зооспорангія утворюються отвори, через які виходять зооспори з однією війкою 2-2,5 μ в діаметрі, які повторно уражують рослину. Такий процес триває на протязі всього літа, багаторазово.

Восени спостерігається зливання зооспор, з утворенням зиготи, з якої в тканинах бульби утворюються цисти 40-80 мкм в діаметрі, з коричневою потовщеною оболонкою, кулеподібної або еліптичної форми. Іноді цисти вкриті засушеним вмістом клітини-господаря. Після періоду спокою цисти утворюють первинні зооспори, які є джерелом інфекції. Цисти можуть зберігатися у грунті протягом 30 років. Оптимальна температура для розвитку гриба – 16,6-17,7°С, максимальна 21,1°С. Збудник відноситься до вологолюбивих організмів.

Саме через шкодочинність та високу життєздатність гриба, рак картоплі є карантинним захворюванням у багатьох країнах світу, в тому числі у нас.

Які ж шляхи поширення збудника? Найчастіше рак картоплі поширюється із зараженими бульбами або бульбами стійких сортів, забрудненими частинками зараженого грунту. І не тільки з бульбами розноситься хвороботворний гриб, але і з цибулинами, коренеплодами, саджанцями та розсадою, вирощеними на зараженій ділянці. Грунт, який пристав до грунтообробних знарядь і до інвентарю, а також до взуття людей і копит тварин, до тари, може створити нове вогнище захворювання.

При згодовуванні худобі зараженої картоплі в сирому вигляді, зооспорангіі, пройшовши травний тракт, залишаються життєздатними і з гноєм знову потрапляють у грунт, заражуючи її.

Останнім часом почастішали випадки завезення на присадибні ділянки насіннєвої картоплі з місць, що є осередками раку. Порушення карантинних правил може привести до зростання заражених площ, що загрожує значною втратою врожаю.

Тим часом захворювання легко розпізнається. На ділянці, зараженій раком картоплі, виконуйте карантинні правила. Всі уражені бульби та бадилля картоплі з такої ділянки закопуйте в яму (не менше 1 м глибиною), попередньо знезаразити хлорним вапном, формаліном. А ще краще все це спалити. Неуражені бульби використовуйте лише на продовольчі цілі (на їх забрудненій грунтом поверхні можуть бути збудники раку).
 
А як боротися з цією підступною хворобою?
Головне тут - вирощування ракостійких сортів, які перешкоджають розвитку хвороби. Чистосортні посадки ракостійких сортів повністю очищують грунт від інфекції за 5-6 років. Необхідно вчасно видаляти домішки сприйнятливих до раку сортів картоплі.
 
З ракостійких, високоврожайних сортів ранньої картоплі назвемо такі: Білоруська рання, Пріскульскій ранній, Ранній жовтий, Бородянський, Іскра, Фаленскій. Середньоранні сорти: Детскосельскій, Зорька, Львівський білий, Смачно. Середньостиглі: Вогник, Барановський, Гатчинський, Столовий 19. Середньопізні: Вілія, Лошицький, Сулев. Пізньостиглі: Кандидат, Павлинка, Темп.
 
У агронома найближчого господарства можна проконсультуватися, які ракоустійкі сорти картоплі районовані у вашій місцевості і де можна придбати насіннєвий матеріал.

Звільненню грунту від зооспорангіев раку сприяють мінеральні та органічні добрива. Ви можете звернутися до спеціалістів із захисту рослин, щоб вони провели передпосівне знезараження бульб, вирощених на зараженій ділянці. Для цього бульби обробляють 1%-ою суспензією фундазолу або 0,5%-ою суспензією бенлейта (Беном).
 
Усього півгодинне витримування бульб в суспензії повністю знезаразить їх від раку картоплі. До того ж обробка поліпшить схожість бульб, значно підвищить врожайність і зменшить ураженість рослин іншими захворюваннями.

Розроблено також хімічні методи знезараження грунту від інфекції раку картоплі. Але їх використовують тільки під контролем фахівців із захисту рослин.

Схожі материали:

Фітосанітарний стан зрошуваних посівів цибулі в Південному регіоні України

Фітосанітарний стан зрошуваних посівів цибулі в Південному регіоні України
2130 Сиводед Є.В. 2018-10-03
Постановка проблеми. Гельмінти або нематоди поширені в природному середовищі усюди. Біля чотирьох тисяч видів нематод пошкоджують рослини у всіх фазах їх розвитк ...
Фітосанітарний стан зрошуваних посівів цибулі в Південному регіоні України
2130 Сиводед Є.В. 2018-10-03
Постановка проблеми. Гельмінти або нематоди поширені в природному середовищі усюди. Біля чотирьох тисяч видів нематод пошкоджують рослини у всіх фазах їх розвитк ...

Septoria linicola - Пасмо льону

Septoria linicola  -  Пасмо льону
1999 Адміністратор 2018-10-03
З 1973 р. в Україні на посівах льону-довгунця виявляють пасмо.Для льону олійного пасмо є карантинною хворобою. Ураження проявляється на всіх надземних органах рослин ...
Septoria linicola  -  Пасмо льону
1999 Адміністратор 2018-10-03
З 1973 р. в Україні на посівах льону-довгунця виявляють пасмо.Для льону олійного пасмо є карантинною хворобою. Ураження проявляється на всіх надземних органах рослин ...
Обговорення