Рисова нематода Aphelenchoides besseyi Christie

Рисова нематода - паразитичні круглі черв'яки сімейства Tylenchidae, що викликають хвороби рису Aphelenchoides besseyi Christie.
 
 
Рослини-живителі — рис та полуниця. A. bessey може також уражувати численні декоративні рослини (включаючи хризантеми, Ficuselastica, Hibiscus, Polianthes tuberosa та Saintpaulia ionantha), бомерію снігову (Boehmeria nivea), а також трави (Panicum, Pennisetum, Setaria, Sporobolus). 
 
Географічне поширення.
  • Європа: Болгарія, Угорщина, Італія, Росія.
  • Азія: Азербайджан, Афганістан, Бангладеш, Грузія, Камбоджі, Китай (широке розповсюдження; в т.ч. Тайвань), Індія, Індонезія, Іран, Японія, Південна Корея, Киргизстан, Лаос, Малайзія, М’янма, Непал, Пакистан, Філіппіни, Шрі-Ланка, Таджикистан, Таїланд, Туреччина, Узбекистан, В’єтнам.
  • Африка: Бенін, Буркіна-Фасо, Бурунді, Камерун, Центральноафриканська Республіка, Чад, Комори, Конго, Кот-Д’Івуар, Єгипет, Габон, Гамбія, Гана, Гвінея, Кенія, Мадагаскар, Малаві, Малі, Нігерія, Сенегал, Сьєрра-Леоне, Південна Африка, Танзанія, Того, Уганда, Замбія, Зімбабве.
  • Північна Америка: Мексика, США.
  • Центральна Америка і країни Карибського басейну: Куба, Домініканська Республіка, Сальвадор, Гваделупа, Панама.
  • Південна Америка: Бразилія, Еквадор.
  • Океанія: Австралія, Фіджі, Папуа-Нова Гвінея, о-ви Кука.
 
Морфологія. Рисова нематода – дуже дрібні тонкі черви. Дорослі особини подовжені, червоподібні, довжина самки 0,62-0,88, самця - 0,44-0,88 мм. У обох статей хвіст загострений, з маленьким шипиком. У самця хвіст загнутий (180 °) на черевну сторону. Голова різко відокремлена від тіла. Ротова капсула забезпечена стилетом з трьома здуттями.
  
Тіло вкрите гладкою кутикулою. Мускулатура складається з одного шару поздовжніх м'язових клітин. Кровоносна і дихальна системи відсутні. Нервова система - біля глоткове кільце і відходять від нього поздовжні стовбури. Органи чуття - дотикові щетини і сосочки. Травна система, починаючись ротовою порожниною, переходить у стравохід, потім в кишку, що відкривається на задньому кінці тіла.
 
Самки відкладають яйця в кілька прийомів по 40-50 штук у піхви листя або в волоті. Повний цикл одного покоління нематоди проходить за 7-14 днів, а за літній період вона може дати від 8 до 13 генерацій.
 
Пересуваються личинки тільки при наявності вологи. У період дозрівання зерна вони проникають під плівки і там зберігаються до наступного посіву. Нематоди передаються, як правило, з насінням. Вони швидко розмножуються і пересуваються по рослині за точкою росту, харчуючись вмістом молодих тканин.
Біологія. Рисова нематода уражує переважно наземну частину рослин.
 
Дорослі нематоди і їхні личинки зберігаються під плівкою зернівки в стані анабіозу. Оптимальна температура розвитку — 21...25°С. Може розмножуватися партеногенетично, при цьому за сезон розвивається кілька генерацій. 
 
Після того як заражене зерно посіяно в грунт, нематоди оживають і просуваються до точок росту рослин, у м'які частини стебла, а також у піхви листків, під квіткові луски і т.д., де харчуються як ектопаразити. Також вони можуть зберігатися в пожнивних рештках і опалому зерні.
 
Навесні при високій вологості заповзають на рослини і локалізуються в пазухах листків, де харчуються вмістом клітин. В результаті кінці листя (до 5 см) стають білими, тому хвороба рису називають «біловерхівковість».
 
Потім листя темніють, скручуються, відмирають, що призводить до зморщування та викривлення пластинки листка, що оточує волоть. Зерна стають меншими. 
 
У фазу цвітіння вони заповзають в квітки і локалізуються в зернівці під плівкою.

 

Хвороба рису «біловерхівковість».
 
Їх кількість може досягати тисячі і більше. У насінному зерні нематоди можуть зберігатися до 5 років. Як результат, волоті бувають недорозвиненими або зовсім без зерен, що призводить до втрат врожаю. За сезон розвиваються до 13 поколінь, плодючість самки - до 50 яєць за одну кладку.
 
На полуницях нематоди також живляться ектопаразитично – на молодих тканинах, листки зморщуються та викривлюються, цвітіння ослаблюється, і рослини стають карликовими.
 
Симптоми ураження. Внаслідок ураження кінці листків рису (3-5 см) біліють, пізніше – некротизуються (назва захворювання – біловерхівковість рису). Формується невеликий листок-«прапор», утворюється більш дрібне насіння. Симптоми захворювання рисовим афеленхом збігаються з тими , які спостерігаються при дефіциті кальцію чи магнію.
 
Симптоми ураження листя рису Aphelenchoides besseyi
 
Внаслідок ураження деформується листя, як наслідок падає інтенсивність цвітіння рослин. На інших рослинах-живителях, таких як Ficus elastic чи Polianthes tuberosa, рисовий афеленх може вести ендопаразитичний спосіб життя, спричинюючи передчасне опадання листків або його невротизацію.  
 
Симптоми ураження Aphelenchoides besseyi на розсаді полуниці.
 
Способи поширення. Джеролом поширення нематод є заражене насіння рису – подекуди реєстрували до 14 личинок A.besseyi на зернину, де вони накопичуються всередині оболонки (сама зернівка не уражується). 
 
 
Тому рисовий афеленх розповсюджується переважно з насінням рису та рослинними рештками, які трапляються при цьому. Паразит може також поширюватись й з іншими рослинами-живителями, зокрема з розсадою полуниць.
 
Фітосанітарні заходи — забороняється імпорт насіння рису і садивного матеріалу із країн поширення рисової нематоди. Рослини з корінням або поживним середовищем мають супроводжуватись документами, що підтверджують походження рослинної продукції з вільних від нематод місць вирощування. У подальшому такі рослини висаджують на ізольованих ділянках, погоджених з Укрголовдерж-карантином.
 
 
В разі виявлення нематод товар знезаражують: насіння рису дезінфікують гарячою водою за температури 55—61°C впродовж 10—15 хв, а садивний матеріал полуниць занурюють у воду t 46°C з експозицією 10 хв. За неможливості знезараження — вантаж підлягає поверненню, знищенню або використанню на продовольчі цілі.

Схожі материали:

Післязбиральна обробка насіння, його підготовка до зберігання і посів

Післязбиральна обробка насіння, його підготовка до зберігання і посів
2617 Денисова П.С. 2019-09-10
Насіння - живий організм, в якому і після збирання проходять процеси обміну речовин, дихання. Насіння може псуватися від дії мікроорганізмів. Щоб запобігти небажан ...
Післязбиральна обробка насіння, його підготовка до зберігання і посів
2617 Денисова П.С. 2019-09-10
Насіння - живий організм, в якому і після збирання проходять процеси обміну речовин, дихання. Насіння може псуватися від дії мікроорганізмів. Щоб запобігти небажан ...

Диплодіоз кукурудзи – небезпечна хвороба зі списку А-1

Диплодіоз кукурудзи – небезпечна хвороба зі списку А-1
2394 Коковіхіна О.С. 2018-10-19
Stenocarpella macrospora (Earle) Sutton – гриб, який належить до відділу Мітоспорові гриби, класу Coelomycetes, порядку Spaeropsidales. Синонімічна назва – Diplodia macrospora Earle. Поширений в Америці ...
Диплодіоз кукурудзи – небезпечна хвороба зі списку А-1
2394 Коковіхіна О.С. 2018-10-19
Stenocarpella macrospora (Earle) Sutton – гриб, який належить до відділу Мітоспорові гриби, класу Coelomycetes, порядку Spaeropsidales. Синонімічна назва – Diplodia macrospora Earle. Поширений в Америці ...
Обговорення