Карантинний шкідник роду Diabrotica листоїди.
Рослини господарі: кукурудза, злакові, бобові, гарбузові, складноцвіті.
Біологія. Шкідник зимує на стадії яйця. Відроджуються личинки близько 3 декади травня (при 12,8 -15°С). Протягом 30 днів харчуються корінням кукурудзи, об’їдаючи їх до стебла, що призводить до полягання кукурудзи (у вигляді гусячої шиї), як наслідок- рослина гине, а при незначному пошкодженні припиняє формування пагонів.
Основна кількість личинок знаходиться у радіусі до 10 см. від основи стебла. Живляться личинки спочатку кореневими волосками та тканинами коренів рослини, далі розвиваючись вбуравлюються в нього.
Стадія лялечки триває 5-10 днів (середина червня- кінець липня). Заляльковуються в земляних колисочках в при поверхневому шарі ґрунту.
Імаго відроджуються близько 3 декаді червня (співпадає із цвітінням). Жуки живляться приймочками, паренхімою листя. Пізніше живляться молодим зерном.
Самка живе 19-126 днів. Відкладає яйця 500-1000 шт. при основі стебла на глибині 15-20 см.
Шкідник розвивається у одній генерації. Найбільш активні жуки на світанку та у сутінках.
Морфологія. Яйце – дрібне, блідо жовте. Личинка доросла 10-18 мм. жовто-біла з коричневою головою, зморщена, видовжена. Лялечка – блідо-жовта 4,5-5,5 мм. Імаго – 5-6 мм, жовтувато чорним забарвленням.
Надкрила з повздовжніми смугами з чорних крапок, ноги чорні.
Поширення: імаго добре перелітають самостійно з потоком вітру. Яйця та личинки – поширюються транспортом, ґрунтом, знаряддям праці.
Імаго живиться листям, пилком, вершинами качанів. Личинки - лише корінням. На листях з’являються повздовжні білуваті смуги. При зруйнованості коріння 50%, рослина вилягає (гусяча шия).
Методика виявлення: візуальний огляд (наявність полеглості стебел, відставання у рості, пошкодження суцвіть і качанів, легке висмикування з ґрунту).
Постійний контроль шляхом огляду кореневої системи на виявлення личинок, а також листкової поверхні, волоті, ослаблених пожовклих і падаючих рослин.
На полях кукурудзи візуальні обстеження проводяться у період вегетації, використовуючи феромонні пастки з кукурбітацином та жовті клейові пастки (що можуть бути трикутні та круглі):
-
У фазі 7-9 листків (сходи)
-
У фазі викидання волотті
-
За 10-15 днів до збирання урожаю.
1 феромонна пастка на 5 га. Розміщуючи на рослинах на рівні качана.
Обстеження посівів: при площі до 10 га-10 зразків (по 5 підозрілих рослин)
-
Від 11-25 га – 20 зразків
-
Від 25-30 га- 30 зразків
-
Від 51-100 – 50 зразків.
Заходи боротьби. Важливим заходом є щорічне обстеження посівів кукурудзи маршрутно-візуальним методом, та за допомогою феромонних пасток (1 пастка на 5 га на рівні качана).
При візуальному обстеженні рослин особливу увагу звертають на нижню сторону листків, стовпчики та волоть. Про ураження рослин будь-яким шкідником свідчить їх відставання в рості та пожовтіння.
З агротехнічних заходів боротьби є дотримання сівозміни, що включає зернові (крім кукурудзи), багаторічні трави, конюшину, люцерну, просапні культури.
Висівати кукурудзу на одному і тому ж полі можна лише через 3 роки, не допускаючи монокультури кукурудзи.
З хімічних заходів боротьби основним є обробка рослин пестицидами проти жуків та внесення в ґрунт при сівбі гранульованих препаратів проти личинок західного кукурудзяного жука.
Мал.1 Diabrotica virgifera virgifera – Західний кукурудзяний жук. Імаго.
Мал.2 Diabrotica virgifera virgifera – Західний кукурудзяний жук. Личинка.

Мал. 3. Полягання рослин кукурудзи пошкоджених Diabrotica virgifera virgifera – західний кукурудзяний жук.