Паразитичнанематода сімействаAnguinidae, яка викликає утворення галів в колосі пшениці, жита, ячменю, вівса та ряду диких злаків.

Пшенична нематода поширюється з насінням пшениці. Серед здорового насіння зустрічаються тверді коричневі гали, наповнені сухими личинками. Гали нагадують за формою і розмірами нормальні зерна пшениці, але відрізняються від них коричневим забарвленням і шорсткою поверхнею.

У грунт фітогельмінти потрапляють або навесні разом з насіннєвим матеріалом, або восени при осипаннізараженогоколосся.При посіві гали з насінням потрапляють в грунт, де під впливом вологи розм'якшуються, личинки оживають і поступово виповзають з оболонки. Вони найбільш рухливі у вологому грунті, личинки активно рухаються в пошуках сходів пшениці і нападають на них.
Зараження озимих зернових культур частково починається ще восени, а ярих-навесні. При відсутності рослини-господаря личинки можуть знаходиться в грунті в життєздатному стані приблизно 7 місяців. Зараження відбувається в той час, коли сім'ядоля вже не захищено колеоптилем. Період зараження завершується з початком фази трубкування. Прохолодна волога погода сприяє зараженню.

При інтенсивному заселенні рослин нематодами вже на перших фазах розвитку пшениці помітні симптоми пошкодження рослин, що виражаються в затримці росту, вкороченні міжвузля, скручуванні листків.

Перші листкипошкоджуються сильніше. Личинки нематоди в цей час перебувають на поверхні рослин як ектопаразити. В період формування колоса нематоди переходять в квіткові бруньки, потім вони проникають всередину зав'язі.Надалі утворюються гали, заповнені личинками.
Інтенсивне харчування, зростання і подальший розвиток нематод починається всередині гала.Тут вони досягають статевої зрілості.Для остаточного формування гала необхідна наявність в ньому кількох самок і самців паразита.
Завершення розвитку пшеничноїнематоди займає 5-6 тижнів.Потім відбувається запліднення самок і відкладання яєць.Кожна самка дає до 2000-2500 яєць. Розвиток яєць закінчується формуванням личинок, які живляться сильно ослизненою тканиною оболонки гала.Загальна кількість личинок в одному галі може досягати 17000.
Гали закінчують свій розвиток дещо пізніше зерен пшениці.Колосся, заселені пшеничною нематодою, здаються коротше і ширше нормальних.

Заходи боротьби:
-
не використовувати в якості насіннєвого матеріалу заражене зерно (при наявностігалів);
-
дотримання сівозмін;
-
посівні площі слід розташовувати таким чином, щоб поливні, талі або дощові води не потрапляли на посіви пшениці з заражених в попередньому році полів.