Кладоспоріоз або оливкова пліснява – одна з найнебезпечніших хвороб злакових культур, характерна для ураження качанів кукурудзи на будь-якому періоді вегетації. Рослина уражається шляхом комплексного впливу декількох видів сапрофітів, що розвиваються незалежно і мають свої зовнішні ознаки, які дослідники об'єднали в одне захворювання.
Хронічна форма кладоспоріозу здатна принести великі збитки в разі надмірного переохолодження кукурудзи під час заморозків і несвоєчасного прибирання ділянки від органічних відходів, в яких велика ймовірність існування кожного виду патогена.
Симптоматика: на качані утворюються темно-коричневі плями різних форм і розмірів, що починаються від основи і поступово захоплюють всі зернівки. Крім почорніння, можна також спостерігати численні дефекти на зернах – різні борозни, прогнилі поглиблення, білі нальоти спороношення гриба. Цей наліт настільки схожий із симптоматикою сажки, що хворобу часто плутають летючою сажкою.
Гниття зерен нерідко триває і в період їх зберігання, при цьому верхівка самого качана часто залишається не ураженою хворобою. Крім качанів, кладоспоріоз уражує старі стебла і листя, вкриваючи їх сірою ватоподібною плівкою.
Джерел зараження хворобою може бути безліч, оскільки патоген характерний для розвитку абсолютно на всіх рослинах. Його спори можуть бути присутніми навіть в повітрі, особливо в період активного органогенезу кукурудзи.
Зараження відбувається в основному через тріщини і інші пошкодження на зернах, інші ж надземні частини рослини патоген інвазує, дочекавшись їх ослаблення і проникаючи через мертві, уражені ним самим клітини.
Шкідливість хвороби відчутна і людині, для якої отруєні зерна можуть виявитися токсичними. Втрати врожаю, отримані в результаті ураження кладоспоріозом, варіюються від 30 до 50%.