Найбільш шкодочинні хвороби зернобобових культур на території України

Найбільш шкодочинні хвороби зернобобових культур уражують не тільки листя та стебла, але й боби та насіння. Уражене насіння або втрачає схожість, або з нього виростають рослини з малим потенціалом урожайності.
 
Через уражене насіння хвороби передаються новим посівам. З таких хвороб на території України дуже поширені: аскохітоз, бактеріоз, антракноз тощо. Хвороби мають різну природу походження і поділяються на: грибні, бактеріальні та вірусні, залежно від збудника, якими вони викликаються.  
 

Грибні хвороби

 

Іржа (Uromyces sp.). 

 
В роки, коли в першу половину літа випадає багато дощів, буває сильний розвиток іржі на горосі, виці і бобах, через що вражай цих культур зменшується. Кожну бобову культуру уражує окремий вид іржі. Найбільше уражуються горох, вика, боби.
 
 
Гриб зимує у вигляді зимових спор на рештках врожаю (солома, листя, стулки бобів) або у вигляді грибниці у проміжних живителях (молочай). Зараження відбувається ще в травні або червні, але сильний розвиток буває з липня – серпня в роки, коли багато опадів випадає в період зараження.
 
Найбільш уражуються пізні посіви. Іржа – одна з найшкідливіших хвороб, шкідливість її тим більша, чим в більш ранні фази рослини уражуються. 
 

Борошниста роса (Erysiphe sp.). 

 
Для кожної рослини є спеціалізована форма цього гриба, який сильно уражує люпин, горох, вику, сочевицю тощо.
 
 
Хвороба характеризується появою на верхній стороні листя, стеблах і бобах білуватого павутинистого або борошнистого нальоту, який згодом ущільнюється, сіріє, на ньому у вигляді чорних цяток з'являються склероції. Гриб зимує на уражених рештках рослин у вигляді клейстокарпіїв, що утворюються під час вегетації. 
 

Пероноспороз, несправжня борошниста роса (Peronospora sp.). 

 
Кожна зернобобова культура уражується окремим видом гриба, найбільше уражуються горох, вика та соя. На листі та стеблах з’являються бліді плями з буро-фіолетовою поволокою.
 
 
Хвороба розвивається у вологу погоду, збудник зберігається в уражених рослинних рештках та на насінні у вигляді ооспор.
 

Аскохітоз (Ascochyta sp.). 

 
Кожна культура уражується окремим видом гриба аскохіти, іноді навіть декількома. Найбільше уражуються горох, соя і нут. Хвороба дуже поширена. На уражених листках, стеблах та бобах утворюються плями.
 
 
На ушкоджених бобах гороху темноплямистим аскохітозом з’являються плями суцільно бурого кольору, різних форм та розмірів –до 5-7 мм в діаметрі. Інші види викликають плями блідо-бурі, майже білі, з темним вузеньким обідком, великі, на стеблах та бобах вдавленні, з дрібними крапками – пікнідами в центрі.
 
Уражене насіння втрачає схожість, або з нього утворюються хворі проростки, які швидко гинуть, через що посіви зріджуються. Збудники хвороби зберігаються в насінні та рештках уражених рослин. Розвитку аскохітозу сприяє волога дощова погода. 
 

Антракноз (Colletotrichum sp.). 

 
Широко розповсюджена грибна хвороба. Утворює плями на листках, стеблах і бобах, уражує насіння.
 
 
На сім'ядолях з'являються бурі вдавлені виразки, на прикореневій частині стебла – темно-коричневі плями або смуги. На бобах плями спочатку дрібні, облямовані темно-коричневим обідком, потім заглиблюються, збільшуються в розмірах і зливаються. 
 

Біла гниль (Sclerotinia sclerotiorum). 

 
Гриб уражує стебла та боби всіх зернобобових культур, особливо квасолю і горох, а також технічні, кормові і овочеві культури.
 
 
Близько кореневої шийки і біля основи гілок утворюється білий наліт у вигляді щільної плівочки або пухнастих скупчень грибниці. Тканина уражених органів знебарвлюється, загниває і руйнується. 
 

Сіра гниль (Botrytis cinerea) 

 
Гриб уражує стебла та боби всіх зернобобових культур, а також овочеві та технічні культури. Частини рослин вкриваються сірим нальотом (пліснявою)
 
 

Суха коренева гниль (Fusarium sp.). 

 
Досить поширена хвороба, уражує всі бобові. Сходи або дорослі рослини в'януть і засихають. На коренях і кореневій шийці з'являються чорно-бурі вдавленні сухі плями, які тріскаються.
 
 

Бактеріальні хвороби

 

Бактеріальні плямистості, опіки, в’янення (Pseudomonas sp., Xanthomonas sp., інші збудники). 

 
Бактерії здатні уражувати різні бобові. Вид збудника змінюється, залежно від культури. Уражуються листя, стебла, боби, насіння. Для бактеріозів характерні утворення плям, швидке в’янення, розм’якшення тканини, наявність ексудату на різних частинах рослин та неприємного гнилісного запаху.
 
На сім'ядолях утворюються різко окреслені плями, стебла загнивають і рослина відмирає. Джерела інфекції – заражене насіння і рослинні рештки.
 

Вірусні хвороби

 
 
Віруси уражують різні бобові рослини, іноді буває змішане ураження двома-трьома вірусами. Найбільше уражується квасоля та соя. Вірусні хвороби дуже шкідливі та небезпечні, бо можуть швидко поширюватися.
 
Серед вірусних хвороб найбільш поширеними є мозаїки, для яких характерною є поява на листках просвітлення жилок, а пізніше пожовтіння окремих ділянок листа. Також поширеними симптомами впливу вірусів є карликовість, низькорослість, деформації, фертильність.

Схожі материали:

Американський білий метелик (Hyphantria cunea Drury )

Американський білий метелик (Hyphantria cunea Drury )
2623 Котелевич Н. 2021-09-07
Батьківщиною Американського білого метелика (АБМ) є Північна Америка. В Європу, а саме в Угорщину, АБМ був завезений з вантажем з Північної Америки у 1940 році. В Украї ...
Американський білий метелик (Hyphantria cunea Drury )
2623 Котелевич Н. 2021-09-07
Батьківщиною Американського білого метелика (АБМ) є Північна Америка. В Європу, а саме в Угорщину, АБМ був завезений з вантажем з Північної Америки у 1940 році. В Украї ...

Перевірка кваліфікації PT.UA.1.8.2018 ХОФЛ

Перевірка кваліфікації PT.UA.1.8.2018 ХОФЛ
1383 Денисова П.С. 2021-11-08
Відділ визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу Херсонської обласної фітосанітарної лабораторії успішно пройшов перевірку к ...
Перевірка кваліфікації PT.UA.1.8.2018 ХОФЛ
1383 Денисова П.С. 2021-11-08
Відділ визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу Херсонської обласної фітосанітарної лабораторії успішно пройшов перевірку к ...
Обговорення